20 lat Polski w UE

Aktualności, Czwartek, 25 kwietnia 2024
20 lat Polski w UE

 

„Bezpieczna Polska – bezpieczna Europa. Bezpieczna Europa – bezpieczna Polska” – to tytuł konferencji zorganizowanej w Akademii Zamojskiej z okazji jubileuszu 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

- W maju br. mija 20 lat, odkąd Polska stała się państwem członkowskim Unii Europejskiej. Taki jubileusz skłania do pewnych refleksji i podsumowań, a organizowana w naszej uczelni konferencja wpisuje się w tą okrągłą rocznicę. W przeprowadzonych jesienią 2018 r. przez CBOS badaniach społecznych z pytaniem o kluczowe momenty w historii ostatniego stulecia naszego kraju, wejście Polski do UE Polacy wskazali na trzecim miejscu, po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. i obaleniu komunizmu – tłumaczył dr Stanisław Dubaj z Instytutu Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Zamojskiej.

Inicjatywa organizacji konferencji wypłynęła od osób związanych z Instytutem Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Zamojskiej, Instytutem Nauk o Polityce i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Instytutem Studiów Europejskich Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Euroregionem Roztocze i Polskim Towarzystwem Studiów Europejskich Oddział Lubelski. Współorganizatorami były też Koła Naukowe Stosunków Międzynarodowych, Bezpieczeństwa Narodowego i Młodego Stratega AZ i KUL.

W trakcie wydarzenia eksperci wygłosili niezwykle interesujące prelekcje, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem praktycznym.

- Przedstawione przez prelegentów analizy dotyczyły zarówno zagadnień związanych z obronnością naszego kraju, problematyką ochrony granic w kontekście kryzysu uchodźczego, sytuacji mniejszości narodowych i etnicznych oraz cudzoziemców w Polsce, współpracy transgranicznej, ale także takich zagadnień jak np. bezpieczeństwo zdrowotne, rozwój szkolnictwa, integracji Polski ze strefą euro, a nawet zagadnień z zakresu możliwości integracji Ukrainy i Turcji z Unią Europejską. Wskazywano, że bezpieczeństwo Polski i Unii Europejskiej to naczynia połączone – jedno jest gwarantem drugiego. Poważne traktowanie tych zagadnień w UE ma wymierny wpływ na poczucie bezpieczeństwa w naszym kraju, a Polacy winni także wykazywać się solidarnością w tym zakresie z innymi państwami UE – relacjonuje dr Stanisław Dubaj.

Czynnym uczestnictwem w konferencji zainteresowanych było kilkadziesiąt osób z wielu liczących się ośrodków akademickich w kraju (m.in. KUL, UMCS Uniwersytet Wrocławski, Akademia Sztuki Wojennej, Szkoła Główna Handlowa), także z innych państw (Ukrainy, Litwy, Azerbejdżanu) oraz praktycy związani z szeroko rozumianym obszarem bezpieczeństwa. Konferencja przyczyniła się do integracji środowisk naukowych z praktykami zajmującymi się tematyką bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego. Podczas sesji studenckiej konferencji szansę do zaprezentowania efektów swoich prac mieli studenci Akademii Zamojskiej, Uniwersytetu KEN w Krakowie, Akademii Górnośląskiej w Katowicach, KUL, czy Uniwersytetu Technicznego w Azerbejdżanie.

Wydarzenie odbyło się 24 kwietnia w gmachu Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych AZ.

 

 

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem