O zdrowiu psychicznym. Ważne wybory życiowe

Aktualności, Środa, 17 kwietnia 2024
O zdrowiu psychicznym. Ważne wybory życiowe

W dniu 10 kwietnia 2024 r. odbyło się spotkanie psychoedukacyjne dla uczniów czwartych klas II Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu. Zajęcia prowadzone były przez pracownika Akademii Zamojskiej, psychologa, psychoterapeutę mgr Tomasza Kloca. Prowadzącemu towarzyszyła studentka III roku pedagogiki AZ. Podczas spotkania zgodnie z zaplanowaną tematyką poruszano kwestie zdrowia psychicznego młodzieży i młodych dorosłych oraz możliwości uzyskania profesjonalnego wsparcia (w szczególności psychologicznego i psychoterapeutycznego). Uczniowie aktywnie zadawali pytania, w odpowiedzi na nie m. in. dowiedzieli się czym są zaburzenia osobowości (w szczególności zainteresowani byli osobowością z pogranicza i narcystyczną), jakie są objawy depresji, jakie są możliwości pozafarmakologicznego wsparcia osób z depresją; ciekawiła ich tematyka stresu i możliwości radzenia sobie z nim (szczególnie tym okołoegzaminacyjnym). Spotkanie zakończyło się prezentacją oferty edukacyjnej Akademii Zamojskiej, studentka przekazała uczniom praktyczne informacje dotyczące studiowania np. podkreślała indywidualne podejście wykładowców do studentów.

W dniu 17 kwietnia 2024 r. w Szkole Lider w Zamościu odbyły się warsztaty psychoedukacyjne dla maturzystów, prowadzone przez mgr Tomasza Kloca, psychologa, psychoterapeutę i nauczyciela Akademii Zamojskiej. Prowadzącemu towarzyszyły studentki II roku pedagogiki AZ. Zgodnie z zapotrzebowaniem uczniów zajęcia koncentrowały się wokół tematyki stresu, szczególnie przedmaturalnego. Poza aspektem edukacyjnym miały one również wymiar praktyczny, uczniowie mieli okazję poznać techniki skutecznie redukujące stres,  m.in. ćwiczenia oddechowe oraz elementy pracy z uważnością/ z umysłem. Uczniowie brali aktywny udział w zajęciach. Ponadto podczas spotkania poruszano kwestie zdrowia psychicznego młodzieży i młodych dorosłych oraz możliwości uzyskania wsparcia w przypadku pojawienia się rożnego rodzaju trudności. Spotkanie zakończyło się prezentacją oferty edukacyjnej Akademii Zamojskiej, podpartą relacją studentek, które w szczególności podkreślały prostudencki charakter Uczelni oraz orientację na wymiar praktyczny w kształceniu.