Efektywna komunikacja i relacje w zarządzaniu oraz kształceniu Seminarium dla Oświatowej Kadry Kierowniczej

Aktualności, Niedziela, 14 kwietnia 2024
Efektywna komunikacja i relacje w zarządzaniu oraz kształceniu Seminarium dla Oświatowej Kadry Kierowniczej

 

W seminarium zorganizowanym przez Instytut Pedagogiki Wydziału nauk Społecznych i Humanistycznych Akademii Zamojskiej uczestniczyli dyrektorzy szkół i placówek oświatowych z powiatu puławskiego. Tematem przewodnim spotkania była Efektywna komunikacja i relacje w zarządzaniu oraz kształceniu. Seminarium otworzył dr hab. Ryszard Skrzyniarz, profesor AZ, Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, który powitał uczestników i przedstawił misję uczelni oraz tradycje akademickie miasta Zamościa. Kierownik Działu Promocji i Rekrutacji, inż. Jolanta Jasińska zapoznała zebranych z ofertą edukacyjną i warunkami studiowania na naszej uczelni. W dalszej części seminarium, warsztaty poprowadzili: dr inż. Agata Waszek, Dyrektor Instytutu Pedagogiki; dr Bernard Panasiuk, adiunkt w Instytucie Pedagogiki oraz dr Piotr Arkadiusz Szymański, wykładowca w Instytucie Pedagogiki.


Tematem podjętym przez dr inż. Agatę Waszek był: Jakościowy i pragmatyczny wymiar komunikacji. Budowanie relacji. Dyrektor A. Waszek zwróciła uwagę na zasady aktywnego  słuchania i wzajemny szacunek, na typy osobowości, których znajomość jest niezbędna w budowaniu relacji, jak również to, że umiejętność porozumiewania się odgrywa kluczową rolę w relacjach międzyludzkich i  bez dobrej komunikacji nie można osiągnąć sukcesu. W dalszej części, dr Bernard Panasiuk w wystąpieniu na temat Skuteczna komunikacja w pracy dyrektora szkoły omówił zasady i formy komunikacji w zespole nauczycielskim, język komunikacji oraz techniczne kanały przekazu informacji wykorzystywane przez dyrektora. Stwierdził, że efektywna komunikacja pozwala na kształtowanie dobrych relacji i sprzyja tworzeniu pozytywnej atmosfery w szkole. Dyrektor powinien w codziennych kontaktach wykorzystywać aktywne słuchanie, przekazywać informacje w sposób zrozumiały dla odbiorcy oraz być otwartym na komunikację zwrotną. Osobne zagadnienie stanowiły wspólne rozważania dotyczące prowadzenia „trudnych rozmów” z rodzicami i nauczycielami oraz zagrożenia związane z „antykompetencjami” dyrektora.

Celem ostatniej części seminarium, prowadzonej przez dra Piotra Arkadiusza Szymańskiego było uświadomienie uczestnikom znaczenia właściwej emisji głosu w komunikacji i efektywnym zarządzaniu placówką oświatową. Nowatorskie podejście wymaga od kadry kierowniczej zastosowania różnych narzędzi. Skupiono się na praktycznych umiejętnościach posługiwania się głosem jako ważnym aspekcie pracy: odpowiednia retoryka (instrumenty perswazji), dykcja, barwa i piękne brzmienie, jak również elementy związane z ochroną zdrowia – właściwą ortofonią, higieną i terapią głosu. Kompendium wiedzy eksperckiej dotyczyło poprawnej i świadomej emisji głosu, sposobów jego kontroli, odpowiedniej autoprezentacji w zarządzaniu oraz różnorodnych technik zarządzania stresem. Wskazano kierunek właściwego posługiwania się aparatem głosowym w różnych sytuacjach, co może mieć odzwierciedlenie w postrzeganiu wizerunku lidera placówki oświatowo-wychowawczej.

Po zakończeniu zajęć uczestnicy dyskutowali na temat aktualnych problemów wychowania oraz nad wyzwaniami stojącymi przed współczesną edukacją. Wnioski z seminarium wskazują na potrzebę ciągłego doskonalenia umiejętności komunikacyjnych w pracy dyrektora szkoły oraz budowania pozytywnych relacji z pracownikami, rodzicami uczniów, uczniami oraz organem prowadzącym i nadzorującym szkoły.

Seminarium odbyło się w dniu 14 marca 2024 roku w Hotelu Arte, przy Rynku Wielkim w Zamościu.

 

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem