Ataki w cyberprzestrzeni

Aktualności, Środa, 17 kwietnia 2024
Ataki w cyberprzestrzeni

Studenci Akademii Zamojskiej odbyli kolejne zajęcia w ramach prestiżowego projektu „Akademia_CYBER.MIL” realizowanego wspólnie przez Departament Cyberbezpieczeństwa Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wykład "Ataki w cyberprzestrzeni - studium przypadków" poprowadziła ppor. Paula Brzezińska z Regionalnego Centrum Informatyki w Warszawie. Jego celem było zaprezentowanie różnych form ataków cybernetycznych na różne cele, włączając w to instytucje państwowe, infrastrukturę krytyczną, użytkowników indywidualnych oraz przedsiębiorstwa z sektora publicznego.

Podczas wykładu ppor. Paula Brzezińska w Warszawie omówiła konkretne przypadki ataków cybernetycznych, włączając w to studium przypadków ataków na instytucje państwowe, infrastrukturę krytyczną, a także kampanie phishingowe o tematyce ogólnopolskiej. Przedstawiła również techniki spoofingu, vishingu i smishingu, które są coraz częściej wykorzystywane przez cyberprzestępców prezentując konkretne przypadki takich zdarzeń.

Jak podkreślała ppor. Paula Brzezińska celem wykładu Akademia Zamojska jako jedna z kilkunastu uczelni została zakwalifikowana do udziału w projekcie Akademia_CYBER.MIL. Dla studentów AZ realizowane będą zajęcia w cyklu wykładów i prezentacji dotyczących szeroko pojętego bezpieczeństwa teleinformatycznego. Po zakończeniu wykładów przeprowadzony zostanie test. Studenci, którzy osiągnęli najlepsze wyniki będą mogli ubiegać się o możliwość odbycia praktyk studenckich w jednostkach organizacyjnych MON i instytucjach podległych zajmujących się problematyką związaną z cyberbezpieczeństwem.