XXX Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK rozstrzygnięte!

Aktualności, Poniedziałek, 15 kwietnia 2024
XXX Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK rozstrzygnięte!

Pomoc poszkodowanym w wypadku samochodowym, czy osobom porażonym prądem albo nieprzytomnym, resuscytacja krążeniowo-oddechowa – to tylko niektóre z sytuacji, z jakimi zmierzyli się uczestnicy XXX Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK, które odbyły się w Wieloprofilowym Centrum Symulacji Medycznych Akademii Zamojskiej. Najlepsza w tych zmaganiach okazała się reprezentacja ZSP nr 3 im. Armii Krajowej w Zamościu („Elektryka”).

W zawodach wzięła udział młodzież ze szkół średnich z miasta Zamość oraz powiatu zamojskiego. Na uczniów czekały różne punkty przygotowane przez wykładowców i studentów Wydziału Nauk o Zdrowiu AZ, wolontariuszy Polskiego Czerwonego Krzyża oraz ratowników medycznych i ratowników Roztoczańskiej Grupy Ratowników Drogowych. Konkurencje odbywały się na nowoczesnych fantomach i trenażerach oraz symulowanych pacjentach, które znajdują się w wyposażeniu Wieloprofilowego Centrum Symulacji Medycznej Akademii Zamojskiej. Była to dla nich również okazja przekonać się, jak wygląda praktyczna część niektórych zajęć na kierunkach medycznych w AZ.

Uczestnicy musieli zaliczyć pięć stacji, które sprawdziły ich umiejętności. Pierwsza z nich obejmowała test wielokrotnego wyboru z wiedzy z zakresu pierwszej pomocy oraz historii Polskiego Czerwonego Krzyża. Druga - „MARATON RKO” - to zadanie polegające na ciągłym prowadzeniu RKO u dwóch osób z zatrzymaniem krążenia. Czas zadania wynosił 10 minut. Zawodnicy musieli koordynować swoją pracę(odpowiednią głębokość i częstotliwość uciskania) która mierzona była poprzez specjalną aplikację. Przez całość zadania nie mogło być żadnej przerwy w uciskaniu i wentylacji. Stacja trzecia - „ODWIEDZINY” - to zadanie odbywało się na oddziale kardiologii. W trakcie pobierania krwi od pacjenta dochodzi do zasłabnięcia pielęgniarki i zatrzymania krążenia u odwiedzanego wujka. Świadkami zdarzenia jest rodzina chorego która musi się podjąć udzielania pomocy dwóm osobom poszkodowanym oraz użyć defibrylatora AED. Stacja czwarta to zadanie „NA DRABINIE” - poszkodowani to pracownicy budowlani którzy ulegli wypadkowi. Masywny krwotok z kończyny, ciężkie wydobycie poszkodowanego i sceneria z która musieli się zmierzyć zawodnicy było nie lada wyzwaniem dla zespołu. Ostatnia stacja, piąta, nazywała się „NA WSZELKI WYPADEK”. Sezon rowerowy w pełni wiec celem zadania była przestroga a zarazem nauka pierwszej pomocy osobom po epizodzie potrącenia przez samochód osobowy. Tym razem to brak wyobraźni rowerzysty doprowadził do zdarzenia które w bardzo szybki i profesjonalny sposób zostało opanowane przez naszych zawodników - wylicza zadania mgr Krzysztof Obolewicz, kierownik Wieloprofilowego Centrum Symulacji Medycznych Akademii Zamojskiej, ratownik z Samodzielnej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Zamościu.

Najlepiej w zawodach spisała się reprezentacja ZSP nr 3 im. Armii Krajowej w Zamościu, która wywalczyła pierwszej miejsce. Drugą lokatę na podium zajęła reprezentacja ZSP nr 4 im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu („Budowlanka), zaś trzecią drużyna II LO im. Marii Konopnickiej w Zamościu. Kolejne miejsca zajęły reprezentacje: ZSP nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu („Rolniczak”), Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Grabowcu.

Po zakończeniu rywalizacji uczestnicy Mistrzostw mieli okazję zwiedzić Wieloprofilowe Centrum Symulacji Medycznych AZ oraz budynek Instytutu Pielęgniarstwa i Położnictwa  AZ oraz porozmawiać z wykładowcami o kierunkach studiów, jakie oferuje Uczelnia.

Nagrody dla laureatów ufundowały Miasto Zamość, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Zamościu oraz Akademia Zamojska.

XXX Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK odbyły się w Centrum Symulacji Medycznych AZ 12 kwietnia br.