Rodzina w przestrzeni życia społecznego

Aktualności, Poniedziałek, 15 kwietnia 2024
Rodzina w przestrzeni życia społecznego

Rodzina – jej teraźniejszość i troska o przyszłość, próba nakreślenia strategii wsparcia jej wobec wyzwań i zagrożeń – to tylko część tematów poruszanych podczas konferencji „Rodzina w przestrzeni życia społecznego. Powinności – zadania – wsparcie” zorganizowanej przez Instytut Pedagogiki Akademii Zamojskiej oraz Akademię Wymiaru Sprawiedliwości.

- Konferencja ta wpisuje się w pracę Instytutu Pedagogiki AZ, w szczególności Katedry Pedagogiki Społecznej, jak również Laboratorium Badań nad Rodziną. Dyskusja i analizy podczas konferencji skupione zostały w trzech panelach: „Rodzina w kryzysie – kryzys rodziny”, „Rodzina szkole – szkoła rodzinie” oraz „Wsparcie i pomoc rodzinie świadczone przez agendy rządowe i samorządowe”. Chcemy poruszyć kwestie wychowania i wsparcia ze strony różnych instytucji zarówno rządowych, jak również lokalnych, których celem jest praca na rzecz, rodzin, dzieci i młodzieży – tłumaczyła dr inż. Agata Waszek, dyrektor Instytutu Pedagogiki Akademii Zamojskiej.

- Nasze przedsięwzięcie ma na celu dyskusję o umiejscowieniu rodziny we współczesnym świecie, wpływie relacji rodzicielskich na kształtowanie się osobowości i charakteru dziecka, czyli generalnie rzecz biorąc kwestii rodziny w przestrzeni życia społecznego. Chcemy wzbudzić refleksję w tej tematyce i zaprezentować wyniki naszych badań i przeanalizować aspekty, które dotyczą funkcjonowania rodziny jako wspólnoty - powiedziała dr hab. Beata Maria Nowak, prof. AWS, dyrektor Instytutu Społecznych Podstaw Penitencjarystyki Akademii Wymiaru Sprawiedliwości.

Ponadto dyskusjom towarzyszyły warsztaty poprowadzone przez wykładowców i studentów Instytutu Pedagogiki Akademii Zamojskiej. Pierwsze adresowane były do nauczycieli i dotyczyły wsparcia szkoły w rozwiązywaniu problemów rodziców i uczniów. W drugich z kolei licznie uczestniczyli studenci oraz uczniowie z zamojskich szkół ponadpodstawowych, bowiem tematyka tej części dotyczyła problemów nurtujących młodzież i nastolatków. W ramach konferencji wykładowczynie i studentki pedagogiki AZ przygotowały sesję posterową poświęconą różnym aspektom wychowania i problemom pedagogicznym.

Konferencja „Rodzina w przestrzeni życia społecznego. Powinności – zadania – wsparcie” odbyła się 11 kwietnia w sali kinowej Zamojskiej Akademii Kultury.

Prace z sesji posterowej można oglądać na wystawie w kościele oo. franciszkanów w Zamościu.