O unijnym wsparciu dla początkujących przedsiębiorców

Aktualności, Środa, 10 kwietnia 2024
O unijnym wsparciu dla początkujących przedsiębiorców

Od 30 000 zł do nawet 3 mln zł wsparcia z Funduszy Europejskich mogą uzyskać przedsiębiorcy na rozkręcenie swoich biznesów i start up-ów. O tym jak je pozyskać mogli dowiedzieć się studenci kierunku finanse i rachunkowość Akademii Zamojskiej.

O różnych formach wsparcia dla przedsiębiorców studenci AZ mogli dowiedzieć się podczas wykładu „Fundusze Europejskie 2021-2027 dla młodych – fundusze na rozpoczęcie działalności gospodarczej”. Zajęcia ze studentami poprowadziła Zofia Matwij, pracownik Lokalnego Punktu Informacyjnego FE w Zamościu.

- Możliwości wsparcia na założenie działalności gospodarczej jest kilka. Jednym z nich jest wsparcie dotacyjne, dystrybuowane przez urzędy pracy, które otrzymały środku programu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Lubelskiego”. Dostępne są także środki z programu Fundusze Europejskie dla rozwoju społecznego. Jest to wsparcie w formie pożyczki, której istnieje możliwość umorzenia 50 procent, więc jest to też poniekąd wsparcie dotacyjne. Istnieją także możliwości założenia działalności gospodarczej  w ramach środków dystrybuowanych przez Lokalne Grupy Działania oraz środki na działalność innowacyjną za pośrednictwem platform startowych , które inkubują najlepsze pomysły. Te projekty, które zostaną przetestowane i platforma startowa uzna, że nadają się na rynek, będą mogły uzyskać wsparcie na dalszy rozwój  - mówiła Zofia Matwij. Jak dodała świeżo zaczynający swój biznes przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie od 30 tysięcy złotych poprzez urzędy pracy do nawet 3 milionów złotych w drugim etapie platformy startowej.

Wydarzenie odbyło się 9 kwietnia w auli Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych AZ przy ul. Zamoyskiego 64. Organizatorami spotkania były Instytut Finansów i Rachunkowości Akademii Zamojskiej oraz Sekcja Praktyk Studenckich i Biura Karier.