W AZ ruszył projekt „Akademia_CYBER.MIL”

Aktualności, Czwartek, 30 listopada 2023
W AZ ruszył projekt „Akademia_CYBER.MIL”

Studenci Akademii Zamojskiej odbyli pierwsze zajęcia w ramach prestiżowego projektu „Akademia_CYBER.MIL” realizowanego wspólnie przez Departament Cyberbezpieczeństwa Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Zajęcia ze studentami informatyki oraz bezpieczeństwa narodowego Akademii Zamojskiej poprowadził mgr inż. Łukasz Skibniewski z Wydziału Cybernetyki WAT, specjalista w dziedzinie bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych. Tematem wykładu było „Wprowadzenie do cyberbezpieczeństwa”.

- Głównym celem tego wykładu jest uświadomienie, czym są dane organizacyjne i dlaczego należy je chronić oraz na jakich danych użytkowników sieci zależy cyberprzestępcom. Żyjemy w epoce informacji, gdzie wiedza o nas, nasze dane są niezwykle cenne. Chodzi o dane jak np. zawartość komputera, informacje dotyczące logowania do kont bankowych,   kont w portalach społecznościowych. Jeśli chodzi o organizacje to cyberprzestępcy chcą najczęściej dotrzeć do danych finansowych, dokumentów, patentów, wiedzy o firmie i jej pracownikach – wyliczał mgr inż. Mirosław Madej z Instytutu Informatyki AZ, koordynator ds. projektu „Akademia_CYBER.MIL” w Uczelni, który otworzył pierwszy z cyklu czterech wykładów.

Akademia Zamojska jako jedna z kilkudziesięciu uczelni została zakwalifikowana do udziału w projekcie Akademia CYBER.MIL. Dla studentów AZ realizowane będą zajęcia w cyklu wykładów i prezentacji dotyczących szeroko pojętego bezpieczeństwa teleinformatycznego. Po zakończeniu wykładów przeprowadzony zostanie test. Studenci, którzy osiągnęli najlepsze wyniki będą mogli ubiegać się o możliwość odbycia praktyk studenckich w jednostkach organizacyjnych MON i instytucjach podległych zajmujących się problematyką związaną z cyberbezpieczeństwem.